Yükleniyor...

KURULUŞ 1957

Sıkça Sorulan Sorular

DOĞAL TAŞ TÜRLERİ NELERDİR?

En çok bilinen doğal taş türleri mermer, granit, traverten, kireç taşı, kayraktır. Yer duvar kaplaması, denizlik, basamak ve dekoratif amaçlı kullanılır.

ONYX MERMER KESİM EBATLARI NELERDİR?

Plakalarda 2cm ve 3cm ve özel kalınlıklarda kesim yapılabilmektedir. Ebatlı kesim olarak 30x60, 60x60, 100x100 yapılabilmektedir. Kalınlık 2cm'dir.

IŞIKLI ONYX PANO MONTELİ YAPIYOR MUSUNUZ?

Gerekli alanla ilgili ölçü alınıp anahtar teslimi olarak ışıklı onyx pano montajı yapıyoruz.

DOĞTAL TAŞ KAROLARIN STANDARD ÖLÇÜ VE KALINLIĞI VAR MIDIR?

Doğal taş üretiminde standart bir ölçü ve kalınlık yoktur. Kalıp halindeki taş blokları sadece maximum kesilecek ölçüyü belirler. Müşterinin ihtiyacına göre nihai ölçüler kesilmektedir. Genel ölçüler 30×60, 60×60, 40×40, 45,7×45,7 ve kalınlık da 1cm 1,2cm, 2cm ya da dış mekan zemin kaplamaları için 3cm olabilir.

Karo ölçüsü de bir tasarım tercihi olmakla birlikte kaplamak istediğiniz alan büyükse daha büyük ölçülü karolar kullanabilir. Daha az derz çizgisi gözükür ve daha geniş gözüken mekanlar ortaya çıkar. Mesela koridor gibi dar alanlarda da 30×60 gibi görece daha küçük ölçülü taş kullanmak döşemenin kolaylığı daha uygun olabilir. Daha az kesim yapılacak ve fireniz azalacaktır.

FARKLI YÜZEYE SAHİP TAŞLARIN KULLANIMINDA NASIL FARKLAR BULUNUR?

Doğal taşın yüzeyi işlenebilir, cilalı olduğu kadar mat, pütür pütür, taraklanmış olabilir. Cilalı doğal taş üretmek için üzerine extra cila sürülmez, elmas kafalarla taşın yüzeyi bir nevi zımparalanır. Bu zımparalama işlemi az olduğunda taş sadece matlaşır. Ya da kumlama çekiçleme işlemiyle taş pütürlü bir yüzeye sahip olur ve dış mekanlarda kaydırmaz olduğundan kullanılır.

Yüzey işlemi bir tercih meselesidir. Aynı taşın cilalı ve kumlanmış hali aynı mekanda kullanılarak görsel bir güzellik de sağlanmak istenebilir. Modern bir görünüm arzu edildiğinde genellikle cilalanmış yüzeyler kullanılır.

Traverten gibi bazı taşlar doğası gereği deliklidir. Bu delikler döşemede daha doğal bir görünüm sağlamak için dolgusuz bırakılabilir ya da boşluklar üretim esnasında doldurulabilir veya taş uygulandıktan sonra boşluklar derz atılarak da doldurulabilir.